jAVI-wJAVIČ - ČUDESNI BOŽJI DAR U GRADAČKOM POLJU

    Najzanimljiviji izvor u Gracu  je svakako Javič. On doista svojom čudesnom pojavom svjedoči da je izvanredni Božji dar. Po čemu? Voda izvire - i samo nakon nekoliko desetaka metara ponire opet u bezdan. Kao da govori: poslužite se koliko vam treba.  Gradačko polje plodno je kraško polje nedaleko od Neuma. Na ovom kraškom području najveća je dragocijenost - voda, skuplja od suhoga zlata. U mnogim se selima donje Hercegovine priča kako su određene godine morali kuhati čak božićni ručak u vinu zbog oskudice vode. Premda je, prema posljednjim istraživanjima, gradačko polje smješteno nad velikim podzemnim šupljinama odakle za zimskih kiša i određenih vjetrova nahrupi kroz jamu Gradnicu silna voda koja velik dio polja pretvori u jezero te prepriječi komunikaciju prema Neumu, ipak nad tom provalijom  ima i nekoliko izvora koji su bili uglavnom dostatni za život u ovom mjestu.
     Izvor je od davnine predstavljao temelj za život zato su uz njega uređena pojila u obliku kamenih kamenica... Dio tog prirodnog čuda vidi se na fotografiji. A što mu ime znači potražite u knjizi o Gracu, Hmski zbornik br. XII.

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 27 

Statistika

Danas135
Jučer141
Tjedan1029
Mjesec2102
Ukupno225764

Site Login