INFORMACIJE O

ŽUPI GOSPE OD ZDRAVLJA U NEUMU

 

 NAŠA ADRESA:

Župa Gospe od Zdravlja Neum, Trg Gospe  od Zdravlja1, 88390   Neum, B i H

 

TELEFONI: +387 36 880-048. Na ovaj broj se može ostaviti poruka 

  • mobilni telefon: +387 63 350-188 - župnik don Ivica Puljić
  •                                                063 028-378 - župski vikar don Ante Čarapina
  • e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

Odmah u početku treba naglasiti da je vjerojatno u dugoj povijesti kršćanstva na ovom području čak i u više navrata egzistirala župa! Imamo mjesta na kojima su postojale nekad u davnini neke crkve, svjedoči to naziv Crkvice jednog našeg sela, zatim Crkvina na Brestici, Kapela u Vranjevu Selu... Na drevnom saboru 533. god. u Saloni kod Splita spominje se uz stonski municipij i jedan s imenom Neuense što bi lako moglo značiti “neumski” u kome postoje bazilike...

Posebno je zanimljiv neuspjeli pokušaj ustanovljenja župe u Neumu 1921. godine čega se još uvijek sjećaju najstariji stanovnici Neuma i okolnih sela. Tadašnji mostarski biskup fra Alojzije Mišić utemeljio je župu u Neumu te za župnika postavio fra Ciprijana Brkića. Ali, župa je živjela svega nekoliko mjeseci! Župnik je zaključio da je utemeljenje župe bilo promašaj te ju je napustio, a tu njegovu odluku je i narod pozdravio jer u to vrijeme nije bilo magistrale, pa je za Neum odcjepljenje od Graca značilo umalo i odcjepljenje od ‘svijeta’!  - Gradački Župnik don Mitar Papac je i nakon odlaska fra Ciprijana umjetno podržavao postojanje župe trajno vodeći zasebne župske knjige. Međutim, poslije II. Svjetskog rata župa se i u teoriji posve ugasila

 

O ponovnoj uspostavi župe u Neumu počelo se raditi 1973. Biskup dr. Petar Čule službeno je utemeljio župu. 1. II. 1974. i za prvog župnika postavio don Antu Ivančića koji se nastanio u kući pok. Stjepana Bačića u selu Neumu (danas Starom Neumu). Obrede je vršio u neumskoj crkvi sv. Ante, sv. Šimun i sv. Stjepana. Ondašnje se vlasti nisu baš žurile s izdavanjem dozvola za župske objekte! Tako je tek nakon godinu dana (15. I. 1975.) župniku predana dozvola za gradnju samo župske kuće. Do privremene dozvole za crkvu prošlo je još desetljeće: izdana je tek 7. V. 1984., a trajna tek na Božić 1986! Izgradnju župske kuće započeo je 1977. župnik don Šime Pavlović, a kroz dvije godine ju je dovršio župnik don Alksandar Boras te se u njoj nastanio

Blagoslov temelja župske crkve i nove kuće obavio je biskup Pavao Žanić 2. IX. 1984. Puni zamah gradnje počeo je 1990., ali ga je Domovinski rat zaustavio.
 
Ostale vijesti o župi pročitajte u drugim člancima na ovom portalu...

Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum Župa Gospe od Zdravlja Neum

Site Login