ZVIJEZDA MORA

Riječ je temeljno sredstvo čovjekova komuniciranja, nikakva je gesta ne može zamijeniti, ničim se ne može nešto tako vjerno objasniti kao riječju...Nedostatak joj je što izrečena brzo odleti u nepovrat! Najčešće ostavi samo slabi trag, nikad dobvoljno vjeran, koji vremenom blijedi... Zato je čovjek Božje darove riječ i govor već od svoje pretpovijesti nastojao učiniti trajnim, spasiti od kratkovijekosti, utkivajući ih u simbole i druge likovne prikaze. Pravi uspjeh je postigao izumom pisma: riječ i govor zadobiše vječnost! Bogatstvo poruke umnoženo je za mnoge do kojih riječ i govor nisu mogli doprijeti, pa čak i za generacije koje tek dolaze... U svjetlu rečenog lako shvaćamo radost rađanja našeg župnog lista Zvijeza Mora. Ona će blago i bogatstvo Božje Riječi kao kao i našu ljudsku komunikaciju u ovoj župi i gradu učiniti trajnom i svima dostupnom, hraniti široko čitateljstvo i obogaćivati na polju vjere, kulture i života uopće. Vrlo je odgovoran zadatak dati nekom ili nečemu ime. Mora biti lijepo, privlačno, imati sadržaj... Kad roditelj daje ime djetetu bira svetačko (da ga sveti imenjak štiti), ime predaka (da se oni mole za njega), ili u imenu izraze želju o budućnosti djeteta: Zdravko, Srećko, Mile, Dragica, Veselka... Upravo se to nastoji postići i pri pokretanju lista! U imenu se želi sve izraziti: vezu s poviješću, podnebljem, čitateljstvom. Čim list dođe u ruke da se odmah iz imena zna što je, čiji je, komu je, što želi. Naš se list rađa u Neumu, jedinoj žuipi pri moru. Zvijezda mu je vodilja zaštitinica župe, Gospa od Zdravlja, Marija. Neki kažu da to ime znači Zvijezda Mora, drugi: Ona koju Bog voli. Eto. U dvije riječi izraženog i sadržaja i smisla i želje i uzora i zadaće našeg lista: Zvijezda Mora – onima koje Bog voli!