Povijest župe

POVIJEST NEUMA I ŽUPE NEUM

Paleolitik-BD-31. Pregled povijesti do pojave kršćanstva

Kad se prvi put pojavio čovjek na neumskom području, do sada znanost nije odgovorila.  Koščana igla, kakve drugdje datiraju paleolitikom (starije kameno doba, o. 600.000-10.000 god. prije Krista), pronađena je u susjednom Babinu Dolu. U Gracu je pronađena i jedna geki-neolrubo obrađena kamena alatka što je također karakteristika paleolitika. Prebijeni fino obrađeni kameni čekić pronađen je na području Kiševa, a također i jedan u Gracu, što govori da je u neolitiku  (mlađe kameno doba, o. 10.000-3.500 god. pr. Kr.). podruučje bilo znatno naseljenije. Blaga klima i voda, osobito u Blacama, obilje pećinai pripećaka kao i bogato lovište, bili su idealni uvjeti za čovjekov život od najstarijeg vremena. Vjerojatno i neke gradinske ostatke, a možda i najstarije gomile, treba pripisati kamenom dobu, to bi moglo potvrditi proučavanje keramike kojom je čitavo područje posuto. Za skupinu od dvadesetak gomila u Dužima i prethistorijske nalaze na Gradini i Đurđevoj Glavici poviše Brestice stručnjaci tvrde da su iz brončanog (o. 1.800-1.000 god. pr. Kr.) ili željeznog doba (od 1.000 god. pr. Krista do pojave prvih pisanih spomenika). Ulomak keramike iz Stijena uz Blaca datira se čak kao "rano  bronzano  doba".

Više...

Mjesec2101