Sakrament Potvrde

UPISANI KRIZMANICI GOD 2012.

Anamarija Bačić, Karla Bačić, Ivan Božić, Nikola Butigan, Barbara Džakula, Antonijo Glavinić, Vlatka Klišanin, Andrijana Krešić, Josip Krešić, Mirjana Krešić, Mia Kriste, Marin Marčinko, Krešimir Matić, Anđela Matuzško, Dora Miholjević, Ana Mustapić, Ivan Njavro, Donika Pergjoni, Dora Polojac, Miro Prce, Josip Raič, Josip Sentić, Mateo Sentić, Matea Šimić,

Darija Batinović, Ante Butigan, Vedran Ćupurdija, Ilija Džono, Petra Džono, Laura Glavinić, Nikolina Gustin, Josipa Knežević, Doris Konjevod, Jurica Konjevod, Borna Krešić, Nikola Lazarević, Ana Marić, Teo Maslać, Lea Matuško, Karlo Mišetić, Neđo Mišković, Ana Obad, Josip Obad, Martinela Obradović, Ivana Previšić, Ivan Raič, Janja Sentić, Nikolina Škobo, Dario Šutalo

Matej Koncul, Marko Sušić

Priprema za sv. krizmu je u crkvi svakog četvrtka:

VIIIa – četvrtak u 1500 sati

VIIIb – četvrtak u 1600 sati

Sakramentom potvrde upotpunjuje se i dovršava ono što se u nama na otajstvan način već počelo događati primanjem sakramenta krštenja. Možemo reći da u sakramentu potvrde u još punijem smislu bivamo «pomazani» Duhom Svetim.

Da bi potvrđenici primili Duha Svetoga na njih polažu ruke biskupi. Potvrđenike prate i predstavljaju biskupu kumovi. Oni su predvoditelji i pomoćnici u kršćanskom životu potvrđenika, zato kumovi ne mogu biti oni koji i sami nisu potvrđeni (krizmani).

Bitni obred potvrde je pomazanje krizmenim uljem na čelu koje se izvodi polaganjem ruke i riječima:

“Primi pečat dara Duha Svetoga.

” Potvrđenik odgovara:

“Amen”.

Tako je potvrđenik zauvijek «obilježen» Božjom ljubavlju i svojim obećanjem da će biti vjernik. Taj je «biljeg» pred Bogom neizbrisiv i zato se krizmati može samo jednom u životu.

Ono što nam Duh Sveti na otajstven način dariva i izvodi u nama, kroz sakrament potvrde, možemo sažeti:
– usavršuje i nadopunjuje našu sličnost Kristu;
– potpunije i na osobniji način uključuje potvrđenika u Crkvu, tako da postaje sposobniji i obvezniji sudjelovati u poslanju Crkve i preuzimati službe i odgovornosti u njoj;
– Duh Sveti potvrđenika ispunja snagom i slobodom da bi hrabro, kao punoljetni i odrasli kršćani, mogli živjeti po vjeri i za nju svjedočiti.

Priprava za krizmanike je svakog utorka od 14:30h po školskim odjeljenjima u maloj župskoj učionici.