Anđeli čuvari

andj

andjUz blagdan Anđela čuvara

Danas (2.) je blagdan Anđela čuvara. U Matejevu Evandjelju (18,10), Isus govori o Andjelima zastitnicima malenih koji na nebesima neprestano gledaju lice Oca Nebeskoga.
Sveti Bernard je  napisao: “Stoga, braco, u Njemu ljubimo srdacno Njegove Anđele kao nase buduće subaštinike, a sada od Oca postavljene upravnike i skrbnike……”
“Anđeli su svjetla zapaljena na Svjetlu sto nema pocetka” – pise o njima sv. Ivan Domascanin.

“Svjetlo bez pocetka” Sam je beskonacni Bog. A svaki Andjeo, pa tako i Andjeo cuvar, svijetlo je duhovno, nebesko bice koje stalno gleda Bozje lice uzivajuci u praiskonskoj Bozjoj blizini i prisutnosti. I nije to samo neko pobozno razmisljanje o Andjelima, vec ozbiljan nauk, koji se temelji na ugledu Svetoga pisma. Isus, govoreci o navodjenju na grijeh, kaze: “Pazite da ne prezrete ni jednoga od ovih malenih, jer Andjeli njihovi, kazem vam, na nebesima neprestano gledaju lice Oca Moga Nebeskog” (Mt 18,10).