Gospa Karmelska

1

Ka1rmelska Gospa

Danas (16.) blagdan je Blažene Djevice Marije od Karmela. Blagdan Gospe Karmelske, uz večernju u župnoj crkvi (19 sati) obilježen  je i jutarnjom misom na  Ilijinom Polju (u 9 sati). Karmel je lijepa gora uz obalu Sredozemnog mora. To ime u prijevodu znači voćnjak ili plodna vrtna zemlja. Sveti Ilija, prorok propovijedao je i poticao slušatelje na štovanje  Boga na toj gori.


kip gkOvaj blagdan proglašen je za cijelu Crkvu 1726.  Lijepa crkva na brdu Karmelu svjedoči o postanku istoimenoga reda. Pučka pobožnost Gospi Karmelskoj nastala je na temelju viđenja sv. Šimuna Stocka, generala karmeličanskog reda. Šimunu se ukazala Blažena Djevica Marija. Tom prigodom dala mu je škapular i obećanje da će svatko tko ga bude nosio i s njime umre biti pošteđen muka u paklu. Škapular je dio gornje odjeće što ju nose redovnici: benediktinci, cisterciti, premonstrati i karmelićani. Simbolički škapular, načinjen od komadića platna, nosi i pobožni puk, kao znak sudjelovanja u povlasticama i zaslugama pojedinoga reda. Najpoznatiji od tih škapulara jest karmelski kojega nose kao zalog zaštite Majke Božje.

 

 

 Foto:

 {rokbox album=|tecaj| title=GospaodKarmela| thumbcount=|4|}images/stories/mladi/gospa_karmelska/*{/rokbox}