Sveti Tripun 10. studenog

Sveti Tripun 10. studenog

Sveti Tripun 10. studenog.

Rodio se davne 232. godine pa nije čudo da se o njemu malo znade. Svakako ime mu dovoljno govori: plemeniti duhom što je i životom ostvario te mučeničkom smrću posvjedočio. Prigodom suđenja u Niceji,  kada je pred rimskim prefektom Male Azije, Akvilinom na sučev upit o svom status odgovorio: “Slobodan sam, a po uvjerenju kršćanin!” Nakon osude odrubljena mu je glava. Ta sveta glava, zbog straha da ne bude otuđena, nije izlazila iz Kotora punu tisuću godina. Na putovanju, uz pratnju jakog osiguranja 14. XII. 2009. u Zagreb, prva svečeva postaja bio je  – Neum.  Bila je to misa zornica u 6 sati. Ogromno mnoštvo iz susjednih župa, Primorja i Pelješca slilo se tog jutra u našu župsku crku i na trg pred crkvom te u redu srpljivo čekalo da poljubi svete moći. Slave ga obitelji Krmek u Donjem Kleku, na Kamenicama, u Vranjevu Selu i na Drijenu! Dobro netko primjeti: pohodio Tripun svoje vjerne štovatelje. Svake godine slavimo 10. studenog sv. mise u Vranjevu Selu u 10 i u Donjem Kleku u 11 sati.