Svetkovina Rođenje sv. Ivana Krstitelja

Svetkovina Rođenje sv. Ivana Krstitelja
U srijedu 24. lipnja slavimo svetkovinu Rođenje sv. Ivana Krstitelja. Osim Gospina dana rođenja od svetaca se dan rođenja slavi samo Ivanu Krstitelju. Crkva radije slavi svecima, osobito mučenicima, dan rođenja za nebo, njihov prijelaz s ovoga svijeta u Božji zagrljaj. Sv Ivan je zaigrao u utrobi majke Elizabete a ona s napunila Duha Svetoga prigodom Marijina pohoda p se drži da jest začet u Istočnom grijehu ali da je tom prigodom od njega bio očišćen. Prigodom jednog ispitivanja provedenog u župi tri sveca su dobila najviše glasova za patrona nove neumske crkve. Sv. Ivan da bi grad imao prigodu održavanja svečanosti u počecima otvaranja sezone, zatim sv. nikola je zaštitnik pomoraca te sv. Josip mnogovrsni zagovornik u ljudskim potrebama. Nabavljena su tri zvona sa upisom njihova imena i molitvom za zagovor: veliko posvećeno sv. Josipu, srednje sv. Ivanu i malo sv. Nikoli. U novoj crkvi su pobožni vijernici nabavili kipove svetrojice ovih svetaca. Svetu misu na na njihove blagdane slavimo u večer u novoj crkvi pa je tako i ove godine: sv. misa na svetkovina Rođenja sv. Ivana 24. lipnja slavit ćemo u novoj crkvi u 19 sati!